21. 3. 2017

Možná jste o tom ještě nikdy neslyšeli a připadá vám to odpuzující. Možná ale znáte někoho, komu tahle terapie velmi pomohla. Fekální bakterioterapie může vyléčit opakující se záněty střev.

Zánět střev způsobený bakterií Clostridium difficile je infekční choroba, která může probíhat jako banální průjem, ale také jako život ohrožující nemoc, která se může opakovat a postiženého jedince vysiluje fyzicky i psychicky. "Je to především problém oslabených imobilních pacientů staršího věku ležících v nemocnici delší dobu, kteří jsou opakovaně léčeni antibiotiky. Dojde u nich k poruše rovnováhy střevní mikroflóry, což se projeví někdy až těžkým zánětem střev. V léčbě často nezabírají ani vzácná drahá antibiotika," uvádí primářka infekčního oddělení Uherskohradišťské nemocnice MUDr. Eva Černá.

Fekální bakterioterapie se při léčbě těchto opakujících se zánětů střev jeví jako velmi slibná a levná metoda. Spočívá v transplantaci stolice, získané od příbuzných nebo i nepříbuzných dárců, u kterých je předpoklad, že nemají antibiotiky narušenou mikrobiální skladbu stolice. Ta se po odběru rozpustí v solném roztoku, odfiltrují se pevné části a připravený roztok se podá sondou do tenkého nebo tlustého střeva. Účelem je rozmnožení zdravých bakterií a zabránění dalších opakování zánětlivých průjmů.
Metoda byla popsána již v roce 1958, v současné době není zdaleka běžná, zatím je spíše výjimečná. "Pro mnohé je představa přijetí stolice do těla odpuzující. Spíše s ní souhlasí jedinci, které nemoc velmi sužuje. Určitě však má budoucnost, především proto, že je levná a lze pomoci ní zvládnout infekci, na kterou prakticky nic nezabírá. Je spíše náročná organizačně a časově, velmi důležitá je také správná komunikace s pacientem a jeho rodinnými příslušníky," upozorňuje primářka Eva Černá a dodává: "Zatím jsme na infekčním oddělení tuto terapii použili jedenkrát u pacienta, který trpí těžkou nevyléčitelnou chorobou a trpěl opakovanými clostridiovými průjmy. Byli jsme úspěšní, ohledně průjmů je již druhý rok bez potíží. V budoucnu tuto metodu chceme po dokončení erudice mladých lékařů u vytipovaných pacientů běžně používat."