28. 5. 2024

V pondělí 27. května uspořádalo Patologické oddělení Uherskohradišťské nemocnice pro své kolegy lékaře přímo v prostorách nemocnice přednášku s názvem „Pohled do zákulisí patologické laboratoře“.

Přednášejí MUDr. František Moštěk jejím prostřednictvím seznámil posluchače s provozem oddělení patologie, které je pro mnohé zdravotníky stále zahaleno určitým tajemstvím. „Naše oddělení je uzavřené a málokdo se dostane do laboratoří, kde se zpracovávají vzorky pacientů. I v dnešní době se z velké části jedná o složitou „ruční práci“, i když stále více využíváme nejmodernější postupy a přístroje,“ říká MUDr. Moštěk.

Například vytvořit z odňaté části tkáně tlustého střeva se zhoubným nádorem reprezentativní preparát do světelného mikroskopu trvá dle slov patologů dva až tři dny. Takovýchto preparátů je přitom zapotřebí až šedesát u jednoho pacienta.

„Příprava těchto preparátů je velmi zajímavý proces, aby je bylo možné umístit do světelného mikroskopu, musí mít tloušťku jako jedna červená krvinka. Takto tenký řez tkáně pak musí laborantky na patologii zhotovit ručně,“ dodává přednášející  MUDr. František Moštěk.