22. 11. 2023

Odborný seminář s názvem „Pitvy, druhy pitev a jejich indikace“, který pro své kolegy z řad lékařského personálu připravilo oddělení patologie, se uskutečnil v úterý 21. listopadu přímo v prostorách Uherskohradišťské nemocnice.

„Legislativa ohledně pitev se v posledních letech v České republice několikrát změnila, chtěli jsme proto připomenout správný postup při jejich indikaci,“ přiblížil obsah přednášky primář patologického oddělení MUDr. Libor Kopáček.

V dnešní době se podle jeho slov na patologiích českých nemocnic nepitvá tolik, co dříve. Hlavní náplň práce patologa nyní spočívá v hodnocení biopsií – tedy vzorků tkání odebraných živým pacientům za účelem stanovení diagnózy. Díky stále se zlepšujícím vyšetřovacím metodám se většina diagnóz odhalí ještě za života pacienta a pitva proto už není v těchto případech nutná.

„U některých typů úmrtí jsou však pitvy povinné ze zákona a musí se provést vždy. Pro lékaře, který po prohlídce zemřelého indikuje pitvu, je také důležité vědět, kdy má navrhnout pitvu patologicko anatomickou, která se provádí na patologii v nemocnici, a kdy pitvu zdravotní, která se provádí na soudním lékařství,“ dodává primář Kopáček.

Součástí přednášky bylo také ohlédnutí do historie pitvání v českých zemích, prostřednictvím krátké virtuální prohlídky pozvala účastníky odborné akce do budovy patologie přednášející MUDr. Petra Herbánská.