Podrobné informace o činnosti nemocnice v uplynulém roce jsou Vám k dispozici ve výroční zprávě. Poskytuje komplexní informace o oblasti léčebně preventivní péče, péče o kvalitu, mapuje publikační, přednáškovou a vzdělávací činnost. Nedílnou součástí jsou data ekonomická, personální, kapacitní a výkonnostní.

Úvodní slovo předsedy představenstva k Výroční zprávě nemocnice za rok 2023

Vážené dámy, vážení pánové,

dovolte mi prostřednictvím následujících řádků shrnout dění v Uherskohradišťské nemocnici v roce 2023. Z pohledu vedení nemocnice to byl dobrý rok. Nemocnici se dařilo téměř ve všech směrech.

I přes nepříznivou situaci na trhu práce jsme přijali více než tři desítky lékařů a za celou historii fungování nemocnice máme nejvíce lékařského personálu. Dařilo se nám, až na malé výjimky, doplňovat také nelékařský zdravotnický personál.

Ve spolupráci se Střední školou průmyslovou, hotelovou a zdravotnickou a Vyšší odbornou školou Uherské Hradiště se povedlo v našem městě prosadit otevření studijního oboru Diplomovaná všeobecná sestra. Tímto krokem se nám do budoucna otevírá možnost získávání erudovaného a tolik potřebného zdravotnického personálu.  Velké poděkování patří představitelům školy, Zlínskému kraji a také kolegům z nemocnice, kteří zaštítili akreditaci oboru v mnohých předmětech.

V květnu jsme spustili provoz detašovaného pracoviště Komplexního onkologického centra zlínské nemocnice T. Bati. Pro pacienty z Uh. Hradiště a okolí je tak specializovaná onkologická léčba teď mnohem dostupnější.

Úspěšně jsme realizovali plánované akce v rámci stavebních investic. Proběhla celková rekonstrukce parkovací plochy za infekčním pavilonem vyhrazená pro zaměstnance nemocnice, zahájena byla také rekonstrukce garáží a přestavba bývalých dílen na zázemí pro úklidovou četu. I v roce 2023 jsme pokračovali v nastoleném trendu zvyšování energetické soběstačnosti v podobě spuštění provozu nové fotovoltaické elektrárny umístěné na střeše hematologicko transfuzního oddělení. Přípravné práce probíhaly na dlouhodobě plánované rekonstrukci pavilonu „staré interny“ i porodnicko gynekologického oddělení. Na konci roku byly zahájeny stavební práce na stavbě nové spalovny nemocničního odpadu.

Ve 21. ročníku soutěže Stavba roku Zlínského kraje jsme převzali prestižní ocenění – Cenu hejtmana Zlínského kraje za rekonstrukci objektu 14 (plicní pavilon).

Výrazně jsme také zmodernizovali a doplnili přístrojové a technické vybavení nemocnice. Díky dotačnímu programu REACT-EU jsme získali nové přístroje a zdravotnickou techniku se špičkovými technologiemi v celkové hodnotě přesahující 111 milionů Kč. V průběhu celého loňského roku také pokračovala intenzivní příprava na realizaci nového informačního systému a komunikační platformy z projektu IROP 26.

Díky pracovnímu nasazení všech zaměstnanců Uherskohradišťské nemocnice a efektivnímu nastavení celého systému plníme výkonnost na 100 %, což nám přineslo rekordní hospodářský výsledek.

Loňský rok byl také ve znamení rozsáhlých náborových aktivit směrem k žákům a studentům základních, středních i vysokých škol, a to prostřednictvím prezentace Uherskohradišťské nemocnice jako silného a spolehlivého zaměstnavatele s moderním pracovištěm. S velmi kladným ohlasem se setkal první ročník kempu pro mediky „Nebuď jen divákem“, při kterém nahlédli pod ruce zkušených lékařů studenti vyšších ročníků medicíny.

Celoročním projektem se pro Uherskohradišťskou nemocnicí stal Rok plic. V průběhu 12 měsíců tak probíhaly akce zaměřené na edukaci laické i odborné veřejnosti. Tematika onemocnění tohoto důležitého párového orgánu také rezonovala v rámci témat na odborné konferenci a pro žáky vybraných základních škol si kolegové z plicního oddělení připravili preventivní program zaměřený proti kouření.

I vloni jsme pokračovali v pořádání oblíbených preventivních akcí pro širokou veřejnost. Nechat si vyšetřit zrak, znaménka, ledviny či plíce využily stovky příchozích. Rekordní účast pak zaznamenal tradiční Movember, kdy se na preventivní odběr krve na vyšetření rakoviny prostaty a varlat dostavilo více než 2 000 zájemců. S velkým ohlasem se setkal letní Den pro rodinu, hřejivou náladu navodil adventní benefiční koncert.

Veřejnost jsme také oslovili novým projektem v podobě podcastu Pulsování. V novém audio pořadu zodpovídají osobnosti naší nemocnice nejčastější dotazy spojené s konkrétními zdravotnickými tématy.

Přes veškeré dosažené úspěchy jsme se na konci roku potýkali se zajištěním provozu nemocnice z důvodu protestní akce lékařů. Jako vedení nemocnice chápeme dlouho neřešené systémové nespravedlnosti a přetěžování personálu. Také ale víme, že neexistuje rychlé a jednoduché řešení. Dohoda, dosažená po dlouhých a náročných jednáních, posiluje naši víru ve společný zájem a cíl všech zúčastněných – poskytovat v našem městě i po 100 letech od založení nemocnice zdravotní péči té nejvyšší možné kvality.

Závěrem bych rád poděkoval našim pacientům za projevenou důvěru, všem zaměstnancům za úsilí a kvalitně odvedenou práci, našim fanouškům, partnerům i podporovatelům, ať už z řad regionálních společností nebo jednotlivců, za přízeň, které si moc vážíme.

Věřím, že všechny výzvy, které nás v příštím roce a následujících letech čekají, společně zvládneme, a Uherskohradišťská nemocnice vstoupí do další stovky jako moderní, silné a významné zdravotnické zařízení našeho regionu. Jako nemocnice, která tu bude pro nás všechny vždy, když ji budeme potřebovat.

S úctou

MUDr. Petr Sládek

předseda představenstva UHN a.s.

Připojené soubory