Podrobné informace o činnosti nemocnice v uplynulém roce jsou Vám k dispozici ve výroční zprávě. Poskytuje komplexní informace o oblasti léčebně preventivní péče, péče o kvalitu, mapuje publikační, přednáškovou a vzdělávací činnost. Nedílnou součástí jsou data ekonomická, personální, kapacitní a výkonnostní.

Úvodní slovo předsedy představenstva k Výroční zprávě nemocnice za rok 2021

Vážené dámy a pánové,

rok 2021 byl pro Uherskohradišťskou nemocnici, tak jako rok předcházející, především rokem boje s covidovou pandemií. Je jasné, že velká část našich sil byla napnuta právě tímto směrem.

V naší nemocnici bylo v roce 2021 hospitalizováno celkem 1 582 pacientů s covidem, z toho 276 pacientů vyžadovalo pobyt na intenzivní péči, z nichž 224 bylo napojeno na umělou plicní ventilaci.

Začátkem roku jsme zahájili provoz vakcinačního centra, kde bylo v průběhu celého roku aplikováno více než 100 000 dávek vakcíny. V jarních a letních měsících, v dobách největšího náporu, bylo denně odbaveno až 850 klientů.

I nadále jsme provozovali stacionární a mobilní odběrová místa k antigennímu a PCR vyšetření. Antigenní testování podstoupilo během roku více než 67 tisíc osob, metodu PCR testování využilo necelých 50 tisíc klientů.

Naše nemocnice také v průběhu roku 2021 aplikovala monoklonální protilátky, ty byly podány ve více než 500 případech.

K tomu všemu jsme se potýkali s výrazným nedostatkem personálu způsobeným především pracovními neschopnostmi a velkým množstvím zaměstnanců na ošetřovném. Bylo nutné uzavírat některá oddělení a personál přesouvat na covidové stanice. Jen díky obětavosti, pracovitosti a sounáležitosti značné části personálu se tato situace dala zvládnout se ctí. A troufám si říct, že nemocnice v tomto boji obstála. Všem za to patří velký obdiv a dík.

Přes všechny tyto okolnosti jsme se snažili poskytovat, a to v maximálně možném rozsahu, naši standardní péči. Pokud to bylo jen trošku možné, provádět plánovanou operativu a plánovaná vyšetření. Operativa akutních případů a zákroky u onkologických pacientů byly zachována v nejvyšší míře.

Doplňovali jsme přístrojovou techniku, podařilo se nám dokončit rozběhlé dotační tituly, implementovali jsme nový agendový informační systém z IROPU 28.

Z dlouhodobých stavebních investic pokračovala, a to v časovém harmonogramu, rekonstrukce plicního pavilonu.

V roce 2021 všechny laboratoře komplementu úspěšně splnily podmínky pro získání Osvědčení Auditu II NASKL. Oddělení nukleární medicíny a Radiodiagnostické oddělení úspěšně absolvovali externí klinický audit.

Z ekonomického hlediska byl i tento rok velmi úspěšný, hospodářský výsledek za rok 2021 činil před zdaněním celkem 140,8 milionů korun.

Za zvládnutí covidové epidemie v roce 2020 obdržela Uherskohradišťská nemocnice Cenu města Uherské Hradiště. Moc si takového ocenění vážíme a děkujeme za něj.

Rok 2021 byl i rokem změny ve vedení nemocnice. Rada Zlínského kraje v působnosti Valné hromady zvolila nové představenstvo ve složení MUDr. Petr Sládek, Ing. Mgr. Jaroslav Zemánek a Ing. Jan Hrdý. Předsedou představenstva byl zvolen MUDr. Petr Sládek.

Na závěr mi ještě jednou dovolte poděkovat všem našim pacientům, zaměstnancům, lidem a institucím, kteří nám pomáhali, fandili nebo jen drželi palce. Speciální poděkování patří také okolním nemocnicím Zlínského kraje za perfektní spolupráci a pomoc.

Věřím, že rok 2022 bude rokem klidnějším a stejně úspěšným jako rok 2021. Náš cíl je stále stejný: Být vyhledávanou nemocnicí jak pro pacienty, tak pro zaměstnance.

MUDr. Petr Sládek

předseda představenstva UHN a.s.

Připojené soubory