17. 7. 2024

S příchodem letní sezony a zvýšeným výskytem klíšťat v přírodě zaznamenávají zdravotníci v Uherskohradišťské nemocnici větší počet pacientů, kterým je diagnostikována klíšťová encefalitida. Toto onemocnění je nejčastějším virovým onemocněním přenášeným klíštětem v České republice.

Původcem je RNA virus dále předávaný infikovanými klíšťaty. Zdrojem viru jsou drobní hlodavci a lesní zvěř, od kterých se sající klíště nakazí.  Zřídka pak dochází k nákaze požitím tepelně neupraveného mléka a jeho produktů.

Infekční oddělení Uherskohradišťské nemocnice je spádovým pracovištěm pro Zlínský kraj, hospitalizace s klíšťovou encefalitidou jsou v letním období velmi časté. Minulý týden zde bylo s touto diagnózou hospitalizováno pět pacientů, za poslední měsíc pak byli dva pacienti přeloženi z důvodu vážného průběhu na vyšší pracoviště do Brna.

„Pro onemocnění je typický dvoufázový průběh, přičemž jeho závažnost je variabilní. U některých pacientů se nemusí projevit žádné příznaky ani symptomy nemoci nebo se infekce projeví jen velmi mírně a nemoc nepřejde do plně rozvinutého stadia. Často však postihuje nervovou soustavu a může vést až k úmrtí pacienta. Riziko vzniku komplikací narůstá s věkem a následky mohou být trvalé,“ popisuje průběh onemocnění MUDr. Zuzana Surá, zástupkyně primářky infekčního oddělení.

Diagnostika klíšťové encefalitidy se provádí z krve průkazem protilátek. Cílená léčba tohoto onemocnění však bohužel neexistuje. Léčeny jsou pouze jednotlivé symptomy.

„Nejúčinnější prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování, které je možné absolvovat kdykoliv v průběhu roku na naší infekční ambulanci nebo cestou praktického lékaře. Účinnost přesahuje 99 % a pacienty je snášeno velmi dobře,“ dodává MUDr. Surá.

Základní očkování proti klíšťové encefalitidě se skládá ze tří dávek. Pro pacienty nad 50 let je očkování zdarma. Více informací a objednávky na tel. čísle 572 529 654. Očkování se provádí na ambulanci infekčního oddělení v Uherskohradišťské nemocnici (budova E).