Urologové Uherskohradišťské nemocnice operují výdutě močového měchýře mnohem šetrněji s pomocí laparoskopie
V loňském roce provedli lékaři Urologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice vůbec poprvé operaci divertiklu (výdutě) močového měchýře s pomocí laparoskopie. Mnohem šetrnější operační metodu, která znamená nejen kratší dobu rekonvalescence, ale přináší i mnohem menší pooperační stopy, bylo možné uvést do praxe také díky dotacím. Za pomoci peněz z Integrovaného operačního programu EU na projekt „Zvýšení kvality návazné péče v Uherskohradišťské nemocnici a.s.“ totiž nakoupila nemocnice nové laparoskopické vybavení s vysokým rozlišením.
Divertiklem je v lékařské terminologii označena výchlipka, výduť dutého orgánu těla, jako je právě močový měchýř. Lze si ji představit tak, že normální tvar orgánu třeba vzhledu nafouknutého balonku narušuje menší vyboulenina, která je s močovým měchýřem spojená, a tudíž má společnou výplň – moč. Příčinou jejího vzniku je překážka v odtoku moči močovou trubicí, často jde o zvětšenou prostatu nebo třeba zúženinu močové trubice. Z tohoto důvodu se s těmito problémy potýkají mnohem častěji muži.
„Řada divertiklů se nemusí nijak u pacienta projevit a může být zjištěna náhodně, například při sonografickém vyšetření břicha v rámci diagnostiky jiných potíží. Část divertiklů může ale způsobovat potíže, které přivedou pacienta do urologické ambulance nebo jsou spojeny s jinou patologií v močových cestách. Nejčastějšími příznaky jsou časté záněty močových cest, močení několikrát po sobě, bolesti podbřišku, nevysvětlitelné zvýšené teploty,“ popisuje problém primář Urologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice Marek Heča.
Pokud je zjištěn divertikl močového měchýře, urolog v kontextu s ostatními vyšetřeními, věkem pacienta, jeho dalšími chorobami a současnou léčbou určí, zda je vhodné divertikl močového měchýře odstranit operačně. Operaci často předchází léčba předpokládané příčiny vzniku divertiklu, například léčba zvětšené prostaty nebo zúženiny močové trubice. „Operační léčba bývá standardně řešena otevřenou operací, tedy řezem přes močový měchýř, kdy je divertikl odstraněn a operační rána včetně močového měchýře uzavřena. Pacient je hospitalizován po dobu zhojení rány a má dočasně zavedený vývod neboli cévku z močových cest. S rozvojem méně invazivních metod se objevila i u této diagnózy možnost laparoskopické operace, která znamená rychlejší hojení rány, rychlejší odstranění cévky, zkracuje dobu rekonvalescence a má i příznivější kosmetický efekt pro klienta. Jsem proto rád, že se laparoskopickou metodu podařilo uvést do praxe i v Uherskohradišťské nemocnici,“ říká primář Heča.
Ne všechny divertikly močového měchýře je ale možné operovat laparoskopicky. „Vždy záleží na více faktorech, které nás teprve nasměřují k nejoptimálnější léčbě pro daného konkrétního pacienta,“ podotýká na závěr Marek Heča.