14. 10. 2024

Měsíc říjen se stal na celém světě měsícem pro prevenci rakoviny prsu a podporu nemocných žen. Jeho symbolem je růžová stužka, značící snahu zvýšit povědomí o nemoci a povzbudit ženy, které jí procházejí. Iniciativa vznikla v r. 1985 v USA a rozšířila se do celého světa.

Také Uherskohradišťská nemocnice se k tzv. Pinktoberu už poněkolikáté připojuje a letos 17. října zve na akci Říjen v růžové. V čase od 8 do 12 hodin ve vestibulu Centrálního objektu I (budova C, před lékárnou) nabídne účastníkům informace o prevenci rakoviny prsu i s praktickým nácvikem samovyšetření za pomoci speciálního modelu prsu, představí také mamodiagnostické screeningové centrum a onkochirurgickou ambulanci zaměřenou na onemocnění prsu. Připravena bude i ukázka speciálních kompresních podprsenek nebo prsních epitéz.

„Aktuální statistiky ukazují, že rakovina prsu je na špičce diagnóz rakoviny u žen jak v České republice, tak celosvětově. Tak jako u jiných nádorových onemocnění je důležité především objevit nádor včas. Klíčem k tomu je pravidelné samovyšetřování prsů a screeningová mamografie,“ uvádí MUDr. Pavla Kavalcová, vedoucí lékařka Onkochirurgické ambulance – onemocnění prsu Uherskohradišťské nemocnice. Právě ona ve čtvrtek příchozím svou ambulanci představí.

Její slova potvrzuje i MUDr. Libuše Nabitá, primářka Mamodiagnostického oddělení Uherskohradišťské nemocnice, a dodává: „Mamografický screening umožňuje včasný záchyt menších zhoubných nádorů prsu a následná léčba díky tomu může být méně náročná. Dezinformace, mýty a pověry bohužel denně zrazují od vyšetření řadu žen. Chceme jim ale ukázat, že může zachraňovat životy.“

„Program připravujeme ve spolupráci se společností Flen Health, která nám dodává kompresní podprsenky, potřebné při rekonvalescenci po operacích prsu. Ženy si je mohou osobně prohlédnout a seznámit se i s dalším sortimentem,“ uzavírá Mgr. Petra Dvořáková, vedoucí Prodejny a půjčovny zdravotnických potřeb v Uherskohradišťské nemocnici, která letošní akci Říjen v růžové v Uherskohradišťské nemocnici iniciovala.