21. 9. 2018

V České republice podle statistik onemocní rakovinou prsu každá desátá žena. Počty žen, které v Uherskohradišťské nemocnici prošly preventivním vyšetřením, ale v letošním roce značně poklesly. Ve srovnání s daty roku 2017, tedy konkrétně od ledna do září, se počet mamografií snížil o 300 (v roce 2017 prošlo vyšetřením na mamografu od ledna do září 5500 žen, ve stejném období roku 2018 šlo o 5200 žen). Podle primářky Mamodiagnostického oddělení Uherskohradišťské nemocnice Libuše Nabité hrají velkou roli i tzv. „fake news“, které se šíří internetem.

„V poslední době celá odborná veřejnost zaznamenala šířící se dezinformace o preventivních vyšetřeních prsou. Nejčastěji jde o mamograf. Toto vyšetření podle „zaručených“ internetových příspěvků údajně bolí, a navíc prý způsobuje rakovinu. To je skutečně absurdní, jde nám přece o pravý opak. Těžko se ale proti takovým zprávám bojuje,“ říká primářka Nabitá.

Strach, který lživá tvrzení vyvolávají, pak některým ženám brání vyšetření absolvovat. Od 45 let by ale mělo být samozřejmostí. „Ultrazvuk i mamograf, které pro prevenci využíváme nejčastěji, opravdu nebolí a rozhodně nezpůsobují vznik rakoviny. Prsa se na mamografu maximálně na pár vteřin zmáčknou, a to je celé. Chápu, že někdo může mít práh bolesti nastavený níže než jiný, i tak jde ale spíše jen o chvilkovou nepříjemnost,“ doplňuje primářka Nabitá.

Rakovina prsou může postihnout třeba i dvacetileté, nejčastěji se ale u žen objevuje právě po 45. roce. I proto se systém prevence zaměřuje na zralejší ženy, kterým vyšetření na mamografu každé dva roky hradí pojišťovna. Mladší ženy se mohou nechat také vyšetřit, ultrazvuk nebo mamograf si ale musí zaplatit samy. „Ráda bych v této souvislosti upozornila na dvě osvětové kampaně, do kterých se zapojila také Uherskohradišťská nemocnice. První se týká klientek VZP ve věku od 30 do 45 let, kterým bude tato pojišťovna od prvního září po dobu tří měsíců přispívat na preventivní vyšetření prsu 300 Kč. Funguje to tak, že si ženy vyšetření zaplatí a pak se s platebním dokladem obrátí na klientské pracoviště VZP, kde jim tuto částku proplatí. Do konce listopadu je pak možné získat na stejné účely příspěvek také od Avonu, a to v rámci jejich kampaně „Ženy ženám“, do které se naše nemocnice zapojuje už sedmým rokem. Tady jde o příspěvek 200 Kč, podrobnosti se lidé dočtou na stránkách společnosti,“ vysvětluje primářka Nabitá.

Pro vyšetření ultrazvukem i mamografem je potřeba mít žádanku praktického lékaře nebo gynekologa. Samoplátkyně ale žádanku nepotřebují.

15. říjen je celosvětově uznávaným Dnem pro zdravá prsa.