22. 2. 2023

Celoroční projekty se v Uherskohradišťské nemocnici setkávají vždy s velkým úspěchem. V loňském roce byla pozornost věnována seniorům, letos představuje nemocnice projekt pro rok 2023 – Rok plic.

„Plíce jsou fascinujícím orgánem, který řídí pohyb a výměnu energie po celém těle. Pro odbornou i širokou veřejnost připravuje naše oddělení soubor přednášek, preventivní, benefiční i vzdělávací akce, které upozorní na širokou problematiku plicních onemocnění,“ říká primář Plicního oddělení Uherskohradišťské nemocnice MUDr. Arnošt Sobol

Ani tomuto důležitému orgánu se však nevyhýbají vážné nemoci. Rakovina plic patří v České republice mezi nejčastější nádorová onemocnění. Ročně je diagnostikována přibližně 7 000 osobám, z 90 % se jedná o kuřáky.

„Zrádnost a zákeřnost spojená s karcinomem plic spočívá v tom, že sami pacienti dlouho nepozorují žádné příznaky. Drtivé většině z nich je tak rakovina plic diagnostikována ve třetím či čtvrtém stádiu, tedy v okamžiku, kdy už jsou naše možnosti léčby limitované,“ dodává primář Sobol.

Právě prevenci kouření bude věnován cyklus přednášek určených pro nejzranitelnějších skupin obyvatel, žáky základních škol. Prezentace věnující se problematice kouření proběhnou ve spolupráci s městem Uherské Hradiště v prostorách kina Hvězda.

Součástí celoročního projektu je i odborná konference pro zdravotnický personál, kde se v rolích přednášejících představí kromě lékařů a sester z Plicního oddělení Uherskohradišťské nemocnice také odborníci pneumologického oboru ze specializovaných klinik v České republice.

Pro širokou veřejnost je pak určena preventivní akce Den bez tabáku, která se uskuteční na konci měsíce května. Zájemci si mohou nechat v plicní ambulanci vyšetřit zdarma plíce, kuřáci pak využít odborné poradenství v oblasti odvykání kouření, jehož následky tvoří většinu léčebných diagnóz. Příchozí se budou moci také blíže seznámit s činností spánkové laboratoře, která je součástí plicního oddělení od roku 2018.

„Plicní oddělení se v loňském roce přestěhovalo do krásných, nově zrekonstruovaných prostor, jež poskytují nejen vyšší kvalitu péče, ale i větší komfort pro naše pacienty i personál. Abychom mohli již tak moderní prostory a kvalitu poskytované péče ještě více pozdvihnout, budeme výtěžek z tradičních benefičních akcí, mezi které patří Den pro rodinu či Adventní koncert, směřovat na zakoupení přístrojů a pomůcek právě pro plicní oddělení, dodává předseda představenstva Uherskohradišťské nemocnice MUDr. Petr Sládek.