Redcord v nemocnici - aktivně k pohybu
Pod názvem Redcord se skrývá mechanický závěsný systém s posuvnou stropní konstrukcí, který slouží k rehabilitaci. V Uherskohradišťské nemocnici využívají fyzioterapeutky hned dva tyto systémy.
Lidský pohybový systém je složitý mechanismus, který obsahuje dva typy svalů – povrchové a hluboké. Povrchové svaly zapojujeme při běžných činnostech. Často však zapomínáme aktivovat hluboko uložené svaly (svaly při páteři, bránici, vnitřní břišní svaly a svaly pánevního dna), které zajišťují stabilizační a posturální funkci těla a proto v těle vznikají svalové dysbalance, přetěžování, dekondice a bolesti.
Jednou z možností ovlivnění těchto funkčních změn je terapie v Redcordu s cílem zajistit zlepšení muskuloskeletálních obtíží. Dva Redcordy pro individuální cvičení používají fyzioterapeutky v ambulantní části na oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny Uherskohradišťské nemocnice. „Redcord je mechanický závěsný systém s posuvnou stropní konstrukcí, je vybaven sadou popruhů (pánevní, terapeutický, krční) a sadou lan (pevná, elastická, krátká, dlouhá)“, popisuje fyzioterapeutka Jana Křižková a dodává: „Umožňuje použití u jedinců bez rozdílu věku, pohlaví a kondice. Indikací je jakékoliv onemocnění z oblasti ortopedie, traumatologie, neurologie, neurochirurgie.“
Redcord jako diagnostika - při prvním cvičení fyzioterapeut s pacientem vyplní Neurac test protokol, na základě kterého je určen slabý článek, což je deficit v biomechanickém řetězci (např. snížená neuromuskulární kontrola, porušená stabilita, snížená svalová síla nebo obava z provedení pohybu).
Redcord jako terapie - po stanovení slabého článku probíhá individuální terapie, která vyžaduje spolupráci pacienta a umožňuje pacientovi aktivní přístup v úrovni jeho pohybových schopností a adekvátně k jeho stavu. V Redcordu lze cvičit v různých pozicích (stoj, sed, klek, leh na zádech, na břiše, na boku) a v různých variantách. „S rehabilitací v Redcordu máme zkušenosti již několik let, stále svou práci na něm zdokonalujeme. Cvičení přineslo mnoha pacientům úlevu od bolestí a pohybových potíží a umožnilo jim návrat k běžným činnostem. Velice nás těší, že cvičení v Redcordu je kreativní a motivační pro oba účastníky – pro pacienta i pro nás fyzioterapeuty,“ uzavírá fyzioterapeutka Jana Křižková z oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny Uherskohradišťské nemocnice.