Proč se nebát operace v anestezii
Co je to vlastně anestezie? Anestezie znamená navození umělého spánku a kompletní bezbolestnost k umožnění provedení bolestivých chirurgických zákroků, a to s důrazem na bezpečné monitorování pacienta během operace a poskytnutí komplexní péče po operaci. Téma přibližuje primářka anesteziologicko resuscitačního oddělení MUDr. Irena Šnajdrová.
Lokální anestezie - znecitlivění provádí operatér, který injekcí lokálního anestetika dočasně umrtví operovanou oblast. Tento způsob je vhodný pro menší operační výkony, zejména na kůži - excize znamének, šití otevřených ran, vybrané oční výkony.
Celková anestezie – nejčastější metoda, provádí ji anesteziolog, který nitrožilním podáním látky zajistí rychlé a příjemné usnutí pacienta na operačním sále. Během operace sleduje nepřetržitě základní životní funkce pacienta s důrazem na dýchací a oběhové ústrojí a okamžitě reaguje na jakékoli změny. Metodou je zajištěno bezvědomí pacienta. Po operaci se pacient probouzí ještě na operačním sále. Celková anestezie je možná téměř u všech pacientů a operačních výkonů, které se provádí v UHN - operace kýly, žlučníku, střev, všechny ortopedické a traumatologické výkony, gynekologické, urologické a ORL výkony.
Spinální anestezie - principem metody je injekce lokálního anestetika anesteziologem do blízkosti nervů, které vychází z míchy. Vysoká bezpečnost metody je dána místem injekce do oblasti, kde se již nenachází mícha, tudíž se minimalizují případné velmi vzácné nežádoucí účinky, které jsou srovnatelné nebo menší, než u anestezie celkové. Tímto způsobem zajistíme anestezii od pupku dolů. Spinální anestezii provádíme zejména u operací dolních končetin, císařských řezů a vybraných chirurgických výkonů. U tohoto druhu anestezie může pacient zůstat při vědomí. V případě, že nechce o ničem vědět, podáváme pacientovi silné léky na spaní, které zajistí spánek po celou dobu pobytu na operačním sále.
Epidurální anestezie - metoda je obdobou anestezie spinální, ovšem zde většinou zavede anesteziolog katetr k nervovým kořenům, které chceme znecitlivět. Katetr ponecháváme pacientovi i několik dní, aplikujeme do něj léky, které jsou schopny zajistit velmi dobrou kontrolu bolesti. Metoda se používá u velmi bolestivých operací - náhrad kolenních kloubů, prosazuje se u operací tlustého střeva, kde se kombinuje s anestezií celkovou.
Periferní nervové blokády – anesteziolog aplikuje lokální anestetikum do bezprostřední blízkosti vybraných nervů. Metoda se používá především u operací horních či dolní končetin u vysoce rizikových pacientů.
Výběr typu anestezie závisí na zdravotním stavu pacienta a typu operačního výkonu. Pro zkvalitnění péče o pacienty byla v minulém roce otevřena v Uherskohradišťské nemocnici anesteziologická ambulance. Zde přichází pacient s předoperačním vyšetřením od obvodního lékaře či internisty. Anesteziolog mu nabídne v závislosti na jeho klinickém stavu, provedených vyšetření a typu operace optimální anesteziologické techniky. Dále pacientovi vysvětlí výhody i nevýhody jednotlivých metod, bere v úvahu jeho osobní preference a zodpoví dotazy týkající se perioperačního průběhu.
"V Uherskohradišťské nemocnici provedeme přibližně 8000 anestezií ročně, každý den tedy 22 anestezií. Plánované operační a diagnostické výkony provádíme u dětí od jednoho roku, respektive deseti kilogramů. V akutních život ohrožujících situacích jsme schopni zajistit základní životní funkce již od narození a zprostředkovat okamžitý převoz do novorozeneckého centra. Důkazem kvality naší práce je absolutní minimum komplikací během operace i v pooperačním období," komentuje činnost ARO primářka Irena Šnajdrová. A aby téma anestezie odlehčila, s úsměvem dodává: „A také to, že si nás skoro žádný pacient nepamatuje."