5. 6. 2023

Uherskohradišťská nemocnice se v minulém týdnu opět připojila k mezinárodní kampani Světový den bez tabáku, jenž si klade za cíl upozornit na zdravotní rizika spojená s kouřením cigaret a tabákových výrobků. Do ambulance plicního oddělení dorazilo během odpoledne 36 zájemců, kteří podstoupili bezbolestné vyšetření plic pomocí spirometrie.

Následky aktivního či pasivního kouření tvoří značnou část diagnóz, se kterými pacienti do plicní ambulance přicházejí. Všichni účastníci absolvovali v rámci preventivní akce základní vyšetření plicních funkcí a mechaniky dýchání, při kterých se měří dechové objemy a průchodnost dýchacích cest.

„Z celkového počtu příchozích jsme asi u pěti osob odhalili problém a pacienty jsme pozvali k dalšímu vyšetření. Více než polovina všech zájemců byla z řad aktivních kuřáků, těm bylo kromě spirometrie nabídnuto i poradenství v protikuřácké poradně,“ shrnul akci u příležitosti Světového dne bez tabáku v Uherskohradišťské nemocnici primář plicního oddělení MUDr. Arnošt Sobol.