13. 10. 2022

Druhý říjnový čtvrtek je po celém světě spojen s prevencí očních chorob. Uherskohradišťská nemocnice se letos připojila ke Světovému dni zraku uspořádáním preventivní akce, která proběhla 13. října v prostorách oční optiky za účasti téměř šesti desítek zájemců.

Největší zájem byl mezi účastníky akce o měření nitroočního tlaku a přeměření dioptrií. „Poměrně velká část příchozích si stěžovala na potíže se zrakem při čtení a práci na počítači. Zájemcům jsme změřili zrak a podle výsledku si mohli na místě nechat zhotovit nové brýle,“ sdělila vedoucí oční optiky Mgr. Lenka Novotná, DiS.

Stánek s pomůckami pro slabozraké a nevidomé osoby prezentovala v prostorách před oční optikou zlínská pobočka Tyfloservisu. Více než 20 let pomáhá Tyfloservis osobám s vážnými zrakovými potížemi získat potřebné informace a praktické dovednosti, díky kterým mohou žít samostatněji a nezávisleji na cizí pomoci. „Lidé měli zájem o vyzkoušení simulačních brýlí, jejich nasazením si mohli představit, jak vidí a vnímají prostor například osoby se šedým či zeleným zákalem. Představili jsme i praktické pomůcky jako je zvukový indikátor hladiny nebo šablonu pro rozeznání hodnoty bankovek,“ přiblížila nabídku pomůcek pro osoby se zrakovými obtížemi pracovnice Tyfloservisu Kateřina Blahušová.

Preventivní vyšetření zraku by mělo patřit k pravidelným aktivitám každého z nás, bohužel do ordinací často přichází pacienti až ve chvíli, kdy mají se zrakem problémy. Lidé nad čtyřicet let by měli navštívit očního lékaře jednou za dva až tři roky. Osoby starší pětašedesáti let by měli prevenci podstoupit častěji, v ideálním případě jednou za rok až dva.

Na vyšetření se mohou zájemci objednat na telefonním čísle 572 529 643. Prohlídku následně absolvují na očním oddělení, které sídlí v Centrálním objektu, budova C, 1. podlaží – vpravo.