12. 10. 2018

Více než dvě stovky návštěvníků zamířily v pátek 12. října do prostor Porodnicko gynekologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice. To otevřelo své dveře veřejnosti při příležitosti 10. výročí fungování nové budovy. Lidé si mohli prohlédnout zázemí ambulancí, porodního sálu nebo také šestinedělí. Oddělení také nabízelo některá preventivní vyšetření.

„Zájem dalece překonal naše očekávání, už od začátku akce sem proudily nepřetržité davy návštěvníků. Museli jsme požádat o posily, abychom to všechno zvládli,“ hodnotila těsně před třetí hodinou odpolední, kdy akce končila, primářka Soňa Pánková. Porodnicko gynekologické oddělení nabízelo lidem komentované prohlídky veškerých svých prostor. Nechyběla dokonce ani prezentace operačního sálu a běžných operačních výkonů. Lidem byla k dispozici i tělocvična, kde mohou maminky cvičit před i po porodu. Zájemci se tady dozvěděli i něco o technice šátkování nebo třeba motýlích masáží. „Ohromný zájem vyvolala nabídka 3D fotografie plodu. Lidé se ale ptají a zajímají o všechno. Chodí sem těhotné ženy, které jsou zvědavé, co je čeká. Najdou se ale i celé rodiny, které s naší porodnicí mají dobrou zkušenost a jdou si to prostředí jen připomenout,“ doplňuje primářka Pánková.

Den otevřených dveří odstartoval v deset hodin dopoledne. Do té doby ale personál oddělení zvládnul hned několik operačních výkonů. „Původně jsme žádné operace na dnešek neplánovali, ale vzhledem k tomu, že je náš obor akutní, už jsme stihli tři císařské řezy, jednu laparoskopii a jeden akutní zákrok,“ dodala primářka.

V současné chvíli jede oddělení naplno, v červenci tady dokonce padnul novodobý rekord v počtu narozených dětí. Vyhledávaná ale není jen zdejší porodnice, oddělení totiž neustále vylepšuje i svou operativu a diagnostiku. Horkou novinkou je tak nový moderní ultrazvuk i laparoskopický morselátor, pomocí kterého je možné provádět mnohem šetrnější operace děložních myomů.

„Tak velký zájem o prohlídky prostor jsme opravdu nečekali. Možná proto zvážíme, že bychom podobnou akci organizovali pravidelně,“ uzavřela Den otevřených dveří Porodnicko gynekologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice primářka Soňa Pánková.