7. 1. 2021

O necelou stovku covid pozitivních pacientů pečuje aktuálně Uherskohradišťská nemocnice, jejich počet se za poslední dva týdny téměř ztrojnásobil. Podíl na tom má nejen rostoucí počet nakažených v regionu, ale také překlady pacientů z Kroměřížské nemocnice, která se už před svátky ocitla na hranici své kapacity. Před dvěma měsíci patřila nemocnice v Uherském Hradišti k nejvytíženějším v České republice.

Na přelomu října a listopadu, kdy podzimní vlna pandemie ve Zlínském kraji vrcholila, měla v péči přes sto padesát covidových pacientů. Teď se podzimním číslům začínají v Uherskohradišťské nemocnici blížit zatím jen v intenzivní péči, standardní lůžka ještě volná mají. Stále se ale jako i další nemocnice v kraji potýkají s nedostatkem personálu, musí omezovat péči a žádají proto pacienty, aby návštěvu nemocnice pečlivě zvažovali.

„Ve standardní péči jsme na tom zatím o něco lépe, než jsme byli loni v říjnu a listopadu. Proto jsme také mohli pomoci Kroměřížské nemocnici, která se v posledních dvou týdnech plnila. Přebírali jsme odtud asi pětatřicet pacientů. V intenzivní péči se už ale začínáme blížit podzimním číslům, staráme se aktuálně o šestnáct pacientů s covidem ve vážném stavu, ale také o zhruba stejný počet necovidových pacientů, kteří rovněž potřebují intenzivní péči. Situace je o to složitější, že jsou hodně zaplněná lůžka intenzivní péče i ve všech dalších nemocnicích v kraji,“ uvedl Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice.

Se standardními lůžky zatím problém není. Počet covidových lůžek nemocnice v Uherském Hradišti navýšila už v závěru minulého týdne ze 75 na 97 standardních lůžek vybavených kyslíkem. „Otevřít ještě v tomto nebo příštím týdnu můžeme další standardní covidovou stanici s dvaceti lůžky a jsme připraveni tuto kapacitu ještě rozšířit, pokud budeme mít dost personálu. Máme teď v domácí izolaci s covidem asi tři desítky zdravotníků a další více než stovka zaměstnanců v provozu chybí kvůli jiným diagnózám. Aktuálně nám pomáhá devět vojáků, mediky nebo studenty zdravotnických oborů můžeme teď využívat jen sporadicky spíše ve víkendových službách,“ popsal ředitel.

Nemocnice v Uherském Hradišti už v týdnu před vánočními svátky zastavila veškeré plánované operace, personál se teď s maximálním úsilím věnuje péči o akutní a covidové pacienty. „Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci, kterou můžeme pozorovat ve Zlínském kraji i v celé České republice, žádáme obyvatele našeho regionu, aby důkladně zvažovali nutnost návštěvy Uherskohradišťské nemocnice. Pokud ale mají o svém zdravotním stavu pochybnosti, neměli by problém odkládat, mohou telefonicky kontaktovat naše odborné ambulance, kde se s našimi zdravotníky mohou o případné návštěvě našich ambulancí poradit,“ doplnil Petr Sládek.