14. 10. 2024

Stalo se dobrou tradicí, že se Uherskohradišťská nemocnice každoročně připojuje ke Světovému dni zraku. U jeho příležitosti i letos připravila vyhledávanou preventivní akci. Návštěvníci si během ní mohli nechat zkontrolovat oči i zrak a mnozí odcházeli s vybranými novými brýlemi. Součástí akce bylo i představení neziskové společnosti Tyfloservis a pomůcek, které mohou usnadnit život slabozrakým a nevidomým lidem.

„Příchozím jsme kontrolovali stav očního pozadí a také oční tlak kvůli šedému zákalu. Účastníci nejčastěji přicházeli s přáním zkontrolovat své brýlové korekce, případně předepsat nové brýle. Více, než s problémy s viděním do dálky, jsme se dnes setkali spíše s takzvanou „nemocí krátkých rukou“, kterou přicházeli konzultovat lidé kolem čtyřiceti až padesáti let,“ rekapituloval s úsměvem MUDr. Filip Žácky, primář očního oddělení.

Do oční optiky, která se na programu ke Světovému dni zraku, také podílela, si zájemci přicházeli změřit dioptrie a případně vybrat nové brýlové obruby. Jeden z příchozích namísto nových brýlí odešel s nálezem šedého zákalu a doporučením, jak postupovat dále.

Program během pár hodin navštívilo přes sedm desítek účastníků. Ti se také se zájmem zastavovali u stánku obecně prospěšné společnosti Tyfloservis, kde jim vedoucí Krajského střediska Zlín, Mgr. Petr Mach, přiblížil činnost společnosti i nejrůznější kamerové či optické lupy nebo další pomůcky pro slabozraké i nevidomé, třeba se zvukovým i hmatovým výstupem. „Jsme rádi, že jsme součástí dnešního preventivního programu v Uherskohradišťské nemocnici a že se o nás příchozí aktivně zajímají. S Uherskohradišťskou nemocnicí spolupracujeme rádi. Naše spolupráce se totiž neváže jen k této preventivní akci, ale je dlouhodobá. Vzájemně na sebe odkazujeme pacienty nebo klienty, kterým tak společně můžeme ještě lépe pomoci,“ uzavřel Petr Mach.