15. 5. 2024

U příležitosti Evropského dne melanomu uspořádalo Kožní oddělení Uherskohradišťské nemocnice v pondělí 13. května bezplatnou preventivní akci v podobě vyšetření mateřských znamének. O akci byl mezi veřejností obrovský zájem, zdravotníci vyšetřili v kožních ambulancích celkem 183 osob, což je v porovnání s předchozím ročníkem o 114 lidí více.

„Z celkové počtu vyšetřených bylo ve třech případech zjištěno podezření na nejzávažnější typ rakoviny kůže – maligní melanom, u dalších tří pacientů se jednalo o další typy zhoubných nádorů, ve dvaceti případech byla odhalena prekanceróza, tedy stav předcházející vzniku rakoviny kůže,“ shrnuje výsledky preventivní akce primářka kožního oddělení MUDr. Eva Valihrachová.

Všem pacientům, u kterých byl objeven problém, bylo doporučeno odstranění kožních výrůstků a znamének s následným histologickým vyšetřením, jež dokáže přesně určit diagnózu kožního onemocnění.

„Letos jsme o vyšetření ze strany veřejnosti zaznamenali opravdu enormní zájem. Svědčí to o tom, že si lidé čím dál více uvědomují důležitost prevence. Mezi zájemci o vyšetření byli pacienti všech věkových kategorií, evidovali jsme pacienty z Kyjovska, Zlínska i Hodonínska,“ dodává primářka Valihrachová.