21. 3. 2019

Desítky lidí si ve středu 20. března našly čas a přišly do oční ambulance Uherskohradišťské nemocnice, kde je čekalo preventivní vyšetření zraku, a to v rámci Světového týdne glaukomu. Šlo o bezplatné měření nitroočního tlaku, jehož zvýšené hodnoty mohou signalizovat rozvoj nemoci zvané zelený zákal (odborně glaukom). Při něm dochází k postupnému odumírání očního nervu. Zákeřnost nemoci spočívá především v tom, že degenerace nervu nebolí a člověk ji na sobě dlouho nepozoruje. Jedná se ale o proces, jehož výsledkem může být úplná slepota.

„Během středečního dne jsme vyšetřili 80 pacientů. Většina z nich měla nitrooční tlak v pořádku, u šesti lidí jsme ale zaznamenali vyšší hodnoty, tyto pacienty jsme proto rovnou objednali k dalšímu detailnímu vyšetření,“ uvedla primářka Očního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Magdaléna Dospělová.

Prevence je u této oční nemoci klíčová, při včasném zachycení problému je totiž možné zelený zákal léčit kapkami, nebo později operací. Jednou ročně by si proto nitrooční tlak měli nechat změřit lidé nad čtyřicet let, nebo ti, u kterých je toto onemocnění v rodině.