Nový přístroj nabízí mnohem lepší možnosti diagnostiky plicních nádorů
Koncem minulého roku získalo s pomocí Evropského dotačního programu IROP Plicní oddělení Uherskohradišťské nemocnice nový přístroj. Jedná se o endobronchiální ultrasonograf- EBUS. S jehož pomocí se daří výrazně zpřesnit diagnostiku patologických procesů hrudníku a lépe určit stadia zhoubných nemocí ještě před plánovanou operací plic.
„Výhoda nového přístroje a metody ultrasonografie spočívá především v tom, že v jednu chvíli vidíme pomocí klasického fibroskopu reálný endoskopický nález průdušek, který sleduje jeden lékař. Jeho kolega ale ve stejném okamžiku na jiné obrazovce může díky propojení na EBUS sledovat také struktury, které se vyskytují kolem průdušky a dýchací trubice. Díky tomu je schopen zafixovat a píchnout do útvaru, který se nachází v okolí, a odebrat tak vzorky na cytologii. To výrazně zpřesňuje diagnostiku pro operativu plicních nádorů,“ vysvětluje hlavní výhodu novinky primář plicního oddělení Jiří Tihon. Lékaři si tak ještě před samotnou operací mohou udělat mnohem přesnější představu o tom, v jakém stádiu se nemoc nachází. Přístroj ale slouží i k diagnostice řady jiných problémů, které se projevují na lymfatickém systému. „Vyšetření provádíme jen v lokální anestezii, není to sice moc příjemné, ale dá se to bez problémů vydržet,“ doplňuje primář Tihon.
Jelikož mají zdejší lékaři EBUS k dispozici teprve od listopadu loňského roku, stále se s ním ještě učí pracovat. V plánu je tak několik stáží, a to i zahraničních. Domluvený je také trenažer v Olomouci. „Správně vyhodnotit výsledek je opravdu velice náročné, a to zejména pro sonografistu. Obraz je totiž letmý - pacient dýchá, srdce pracuje, nic nestojí na místě a nečeká, až si všechno v klidu prohlédneme. Zafixovat útvar, z kterého je pak nutné odebrat vzorek, je opravdu těžký úkol. Pokud se jedná o pěticentimetrovou uzlinu, není to ještě tak složité, ale u těch centimetrových a menších… Je to hodně o šikovnosti, ale i o souhře těch dvou vyšetřujících lékařů,“ vysvětluje Jiří Tihon.
Endobronchiální ultrasonografie je docela běžnou výbavou vyšších pracovišť, v nemocnici okresního měřítka jde ale spíše o výjimku. „Chtěli bychom postupem času dosáhnout až na padesát vyšetření ročně, což zhruba odpovídá ročnímu výskytu karcinomu (rakovinnému nádoru) plic na našem oddělení. Počty pacientů s touto diagnózou teď naštěstí spíše stagnují nebo malinko klesají. Přičítáme to především tomu, že lidé přestali tolik kouřit,“ doplňuje primář Tihon. Právě kouření je totiž (a to i pasivní) pro rozvoj tohoto závažného onemocnění rozhodujícím faktorem. Dokazuje to mimo jiné statistika zdejšího oddělení, podle které jsou lidé s diagnózou rakoviny plic až v 95 % případů mnohaletí kuřáci, nebo ti, kteří dlouhodobě pobývali v zakouřeném prostředí, například hospodští.