26. 4. 2019

Osm nových pomocníků v boji proti nepředvídané zástavě dechu u novorozenců získalo Dětské oddělení Uherskohradišťské nemocnice. Nové monitory dechu, které doplňují stávající arzenál, přijela za Nadaci Křižovatka předat její ředitelka Štěpánka Pokorníková. Nechyběli ale ani zástupci místních firem, které se na nákupu nového vybavení podílely.

„Během prvního roku života dítěte může dojít k nepravidelnému dýchání nebo dokonce k zástavě dechu. Zpomalení nebo zástavu dechu může způsobit jak Syndrom náhlého úmrtí kojenců, tak nachlazení, vysoké horečky či jiný chorobný stav. Při dechové zástavě delší než 20 vteřin nebo při snížení dechové frekvence pod 10 dechů za minutu upozorní zvukový a světelný signál přístroje personál nemocnice nebo rodiče, díky čemuž může být dítěti ihned poskytnuta první pomoc. Monitor zároveň dokáže odhalit i mělké dýchání či apnoické pauzy,“ popsala Štěpánka Pokorníková, ředitelka Nadace Křižovatka.

„Díky nadaci a sponzorům máme tady na novorozeneckém oddělení monitory dechu ve všech postýlkách. Je to pro nás velká výhoda, nemusíme totiž vyhodnocovat, které miminko by mohlo být rizikové, prostě mají všechny monitor a všechny tak jsou tímto způsobem chráněné,“ doplnila výhody přístroje primářka Dětského oddělení Uherskohradišťské nemocnice Irena Baroňová.

Při odchodu z nemocnice personál samozřejmě všechny rodiče patřičně instruuje, nemocnice také vytvořila manuál, jak správně při zástavě dechu u kojenců postupovat. Rodiče si ale mohou přístroje vypůjčit domů a mít tak jistotu. „Zájem je obrovský a neustále narůstá. Monitory půjčujeme skutečně denně, s čímž nám pomáhá právě i Nadace Křižovatka. I tak se ale někdy stane, že jsou zkrátka všechny v oběhu a maminky tak musí chvíli čekat,“ popisuje své zkušenosti primářka Baroňová.

Nové monitory stály celkem 16 000 Kč, náklady na jejich pořízení získala nadace od společností V. P. M. Trans, Smištík Fonergy a PODŠKUBKA- KOVOVÝROBA. „Pro naši firmu to bylo velmi jednoduché rozhodnutí. Máme tam celou řadu žen, které jsou na mateřské, nebo miminko nedávno měly. Má žena je momentálně také na mateřské a monitor dechu máme právě doma. Tento projekt jsme navíc podpořili už před dvěma lety, takže jsme přesně věděli, na co ty peníze půjdou,“ vysvětlil svou motivaci jeden z dárců Libor Smištík.