14. 5. 2019

Celkem 118 lidí v pondělí 13. května využilo příležitosti a nechalo si v rámci Evropského dne melanomu zkontrolovat svá mateřská znaménka. Kožní ambulance Uherskohradišťské nemocnice totiž v tento den nabídla veřejnosti vyšetření zdarma a bez objednání. Cílem mezinárodní kampaně je upozornit na význam prevence v boji s touto velmi agresivní formou rakoviny kůže.

„Počet pacientů s melanomem stále narůstá. Také během pondělka jsme zachytili jednoho člověka s tímto typem nádoru. U třech dalších máme podezření, které nám potvrdí nebo vyvrátí teprve histologie. Nešlo ale jen o záchyt melanomu, objevili jsme také čtyři pacienty s basaliomem, což je také typ zhoubného nádoru, ovšem ne tak agresivní,“ uvedla primářka Kožního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Alena Štukavcová.

Obecně se doporučuje podstoupit preventivní prohlídku jednou ročně, pokud jsou na těle nějaká podezřelá znaménka, pak i jednou za půl roku. „Znaménka tady v ambulanci kontrolujeme opravdu každý den, a to za pomoci ručního dermatoskopu. Vyšetření není nijak nepříjemné a nebolí. Kdo nestihl naši preventivní akci, tomu určitě doporučuji se objednat. Zvláště u melanomu totiž čas hraje opravdu podstatnou roli,“ doplňuje na závěr primářka Štukavcová.