5. 9. 2024

Uherskohradišťská nemocnice přichází s novým vydáním podcastu Pulsování, které je zaměřeno na téma bolesti hlavy. Hostem epizody je lékařka neurologického oddělení MUDr. Kristýna Kozumplíková, která posluchačům přináší odborný pohled na různé typy bolestí hlavy, jejich příčiny, léčbu a možnosti prevence.

„Bolesti hlavy lze rozdělit do dvou hlavních kategorií: primární a sekundární. Sekundární bolesti hlavy mají jasnou příčinu, jako jsou úrazy hlavy, krvácení do mozku nebo systémové záněty – například chřipka, po odstranění dané příčiny zpravidla odeznívají, zatímco primární bolesti hlavy jsou záhadnější. Mezi nejčastější primární bolesti patří tenzní bolesti hlavy, často spouštěné přepravováním, stresem nebo nedostatkem tekutin,“ říká MUDr. Kozumplíková.

Epizoda se podrobněji zabývá také významným typem primárních bolestí hlavy, kterým je migréna. Ta má přesně definovaná diagnostická kritéria a je charakterizována jednostrannou pulzující bolestí, střední až silné intenzity, která se zhoršuje fyzickou námahou a může trvat v řádu několika hodin až dnů. Často bývá doprovázena nevolností, citlivostí na světlo a hluk.

Co znamená v lékařské terminologii pojem aura, kolik procent populace migréna postihuje, u jaké věkové skupiny se vyskytuje nejčastěji, je podmíněna dědičnými předpoklady, jaké jsou možnosti léčby a kde najdou pacienti první pomoc? Tyto a další důležité dotazy týkající se bolestí hlavy zodpoví lékařka neurologického oddělení MUDr. Kristýna Kozumplíková moderátorovi pořadu Davidu Vackemu.

Nejnovější díl podcastu Pulsování je dostupný na webových stránkách nemocnice, Facebooku, Youtube a Spotify. Na těchto podcastových platformách naleznou posluchači také všechny doposud natočené díly nabízející pestrou paletu zdravotnických témat.