3. 8. 2018

V těchto dnech zaznamenali lékaři Interního oddělení Uherskohradišťské nemocnice asi 15% nárůst pacientů oproti normálu. Jde většinou o kolapsové stavy, způsobené vedrem a dehydratací. Nejsou to přitom jen senioři, kteří patří k ohroženým skupinám. Kolabují i lidé ve středním věku, kteří podcení třeba dlouhodobou práci na slunci.

„Taková vedra jsou pro lidský organizmus samozřejmě velkou zátěží. Nejvíce ohroženi jsou lidé s kardiovaskulárními chorobami, mezi rizikové skupiny patří ale také děti a senioři. Malé děti totiž ještě nechápou rizika spojená s vedrem a senioři mají zase sníženou citlivost na pocity žízně,“ říká lékařka interního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Tereza Poledníková.

Mezi ohroženými skupinami ale mohou být také pacienti, kteří užívají tzv. diuretika, tedy medikamenty, podporující odvodňování organizmu. Častým problémem, který souvisí právě s horkým letním počasím a nadměrným pocením, jsou pak minerálové rozvraty. Při pocení totiž ztrácí organizmus mnoho cenných látek, které si pak tělo neumí nahradit. Dobré tak je pít kromě obyčejné vody i nesycenou minerální vodu. „Pozorní by měli být také diabetici, kteří užívají inzulin. Ti by měli obzvlášť dbát na pravidelnou a dostatečnou stravu. Při případných menších dávkách jídla by pak měli upravit i množství inzulinu. Důležité je i správné skladování inzulinových per a jejich náplní- vysoké teploty jim škodí a závadné inzulinové dávky mohou významně ovlivnit zdravotní stav,“ doplňuje doktorka Poledníková.

Také jednotlivá oddělení Uherskohradišťské nemocnice se horkému počasí musela přizpůsobit. Kde není klimatizace, tam se personál snaží zpříjemnit pacientům pobyt alespoň pomocí větráků.  Pečlivě se sleduje také pitný režim a na základě zdravotního stavu jednotlivých pacientů doplňují potřebnou hydrataci organizmu také infuze. Na oddělení následné péče, kde pacienti často tráví většinu času na lůžku, pak zdravotníci dohlížejí také na prevenci nepříjemných opruzenin.

„V boji s vedrem platí pořád ta samá a notoricky známá pravidla. Dostatečně pít, a to nesycené a bezkofeinové nápoje, nezdržovat se na přímém slunci- a když, tak s opalovacím krémem a pokrývkou hlavy. Při fyzické aktivitě je lépe si vybrat ranní nebo podvečerní hodiny a být na sebe zkrátka opatrnější,“ doplňuje lékařka interního oddělení Tereza Poledníková.

Zpracovala:
Mgr. Barbora Žáková
odborný administrativní pracovník PR a marketingu 
Uherskohradišťské nemocnice a. s.

Další informace poskytne:
Bc. Egon Havrlant 
tiskový mluvčí Nemocnic Zlínského kraje 
mobil: +420 606 607 687 
e-mail: havrlant@nemuh.cz

Foto:
Ing. Irena Bucharová