MUDr. Jiří Kašpar
MUDr. Jiří Kašpar působí v Uherskohradišťské nemocnici od roku 2008, kdy ukončil studium na 1. lékařské fakultě Karlovy Univerzity v Praze. Jako internista zužitkoval svůj zájem o obor kardiologie během tříletého sbírání zkušeností v Kardiovaskulárním centru zlínské nemocnice. O kráse zvoleného oboru, jeho vizích i zájmech se dočtete v následujícím rozhovoru.
Měl jste po ukončení studia ihned představu o Vašem dalším směřování?
Na konci studia již ano, ale během posledního roku na fakultě jsem ještě zvažoval obor psychiatrie. Diagnózy jako schizofrenie mně přišly vždy neskutečně zajímavé, ale také velmi obtížně uchopitelné. Hodně mě ovlivnila moje zkušenost se zkoušejícím profesorem z poslední státnice z interny, kdy jsem snad poprvé cítil, že tento obor by mohl být ten pravý. Na interně je krásné to, jak je oborem ohromně rozsáhlým s nutností obrovského přehledu, nicméně právě to je na něm i to nejtěžší.
Pocházíte z podhorského městečka Rýmařova, jaká byla Vaše cesta do Uherskohradišťské nemocnice?
Z Rýmařova jsme se s rodiči přestěhovali v mých čtyřech letech, předpokládám, že jsme cestovali vlakem. :) Od té doby žiji ve Vlčnově a jelikož mám tento kraj velmi rád a cítím se tu doma, byl jsem moc potěšen, že jsem byl osloven s nabídkou práce právě z hradišťské nemocnice.
Máte rád výzvy?
Ano, ale přijímám je vždy s obrovským respektem a po dlouhé rozvaze. Možnost přihlásit se do výběrového řízení na primářský post jsem zvažoval dlouho, a to i přes podporu bývalého primáře a kolegů. Nakonec jsem po 13 letech v Uherskohradišťské nemocnici, která je mému srdci stále nejbližší, situaci vyhodnotil tak, že této výzvě nemohu uhnout.
Vnitřní lékařství je poměrně široký obor, můžete nám jej představit?
Je zajímavé, že ač většina z nás měla někoho z rodiny, a to i opakovaně hospitalizovaného "na interně", i tak se mě moji známí na stejnou otázku opakovaně ptají. Interna je primárně obor nechirurgický, tj. neoperujeme. Našim cílem je diagnostika včetně specializovaných sofistikovaných metod (EKG, sonografie, echokardiografie, endoskopie aj.) a nechirurgická léčba chorob vnitřních orgánů (srdce, cév, zažívacího a pohybového traktu, žláz produkující hormony aj.). Z interního lékařství pak vychází specializované obory jako kardiologie, gastroenterologie, diabetologie, revmatologie, endokrinologie a opět mnoho dalších.
Hlavní oblastí, které se věnuje naše oddělení Interna I je kardiologická a cévní problematika. Naším cílem je v té obrovské škále nemocí najít tu správnou diagnózu a nasměrovat pacienta k odpovídající léčbě, eventuálně i ve spolupráci se specializovanými regionálními centry.
Třináct let se intenzivně věnujete interní medicíně, zbývá Vám čas i na externí zájmy?
Vzhledem k pracovnímu vytížení a rodině příliš volného času nemám. Přes 20 let jsem závodně hrál volejbal, ale aktivní činnost v klubu jsem už musel ukončit. Kombinovat víkendy v práci s výkony na sportovištích a s rodinou bylo poměrně komplikované.
Se dvěma kolegy jsem se znovu vrátil alespoň rekreačně ke sportovnímu lezení, jak na umělé stěně, tak sporadicky i ve skalách.
Snažím se začít trochu běhat (v životě již poněkolikáté), má to výhodu, že vyběhnout můžete prakticky kdykoliv. Přes obrovské pracovní vytížení mě stále baví odborná literatura v oboru, zejména ta kardiologická a intenzivistická. Také máme velkou zahradu, kde je rovněž hodně práce (i když představa mé osoby v receptáři mě trochu děsí). :)
A ten čas, co mi zbyde, se snažím věnovat své rodině, zejména svému 7letému synovi.