14. 11. 2018

Své dveře veřejnosti otevřelo Oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny. V posledním roce se totiž Uherskohradišťské nemocnici podařilo toto pracoviště vybavit nejmodernější technikou. Lidé tak měli jedinečnou příležitost se s přístroji nejen seznámit, ale řadu z nich si pod vedením odborníků také vyzkoušet.

„Zase po několika letech jsme se rozhodli pozvat k nám na oddělení veřejnost a představit aktuální novinky. Jde o robotické přístroje k rehabilitaci, které jsou založené na principu biologické zpětné vazby, kdy má pacient možnost motorického učení,“ říká primářka Jolana Dostálková.

Lidé se mohli seznámit třeba s robotickým chodníkem Zebris, vybaveným senzory simulujícími došlap, a to navíc ve virtuálním prostředí. „Na podobném principu pracuje i přístroj Armeo, určený pro práci horní končetiny. Pacient s ním trénuje rozsah pohybu i svalovou sílu. Pro nácvik jemné motoriky nám pak slouží přístroj Gloreha, který vypadá jako robotická rukavice, opatřená senzory.  Pacient opět ve virtuální realitě plní nejrůznější úkoly, a tím zlepšuje koordinaci pohybu,“ doplňuje primářka Dostálková. Běžně se návštěvníci nesetkávají ani s přístrojem pro vysokofrekvenční terapii, který pomáhá třeba při spasticitě, tedy zvýšeném svalovém napětí.

O akci byl v letošním roce velký zájem. Na oddělení se během tří vyhrazených hodin vystřídalo více než sto zájemců, a to od středoškoláků až po ty dříve narozené.