Hojně navštívený kurz resuscitace novorozenců a kojenců učil zachraňovat
Na pět desítek zájemců se zúčastnilo Kurzu resuscitace novorozenců a kojenců, na který Uherskohradišťská nemocnice v rámci Roku mateřství poprvé pozvala širokou veřejnost. Lékařky Lucie Galvánková a Karolína Kotásková, které podobný odborný kurz připravují pro zdravotnický personál, se tentokrát zaměřily na postupy, kterými může v potřebných chvílích zasáhnout a pomoci právě laik.
Účastníkům, ke kterým patřili například těhotné maminky i jejich partneři, rodiče malých dětí, nebo i prarodiče, lékařky vysvětlily teoretické zásady první pomoci miminku a upozornily na to, že se značně liší od postupu u pomoci dospělým osobám.
Ve zkratce lze říci, že u miminek je především nutné uvolnit dýchací cesty a záchranu započít pěti vdechy umělého dýchání. Pak až následuje nepřímá masáž srdce, a to 30 stlačeními hrudníku. Dále se pokračuje v poměru dva vdechy na 30 stlačení.
„Děti mají odlišnou stavbu těla než dospělí a jiné jsou také příčiny zástavy životních funkcí. Zatímco u dospělého můžeme nejčastěji počítat se srdečním selháním, u dětí je většina náhlých zástav způsobena poruchou nebo překážkou v dýchacích cestách. U dospělých bylo umělé dýchání z laické resuscitace vyjmuto, ale vyšší spotřeba kyslíku, kterou dětský mozek potřebuje, a časté příčiny zástav dýchacího systému, jsou okolnosti, které podporují fakt, že střídání dechu a komprese hrudníku je právě u dětí účinnější,“ upřesnila MUDr. Lucie Galvánková.
Po teoretické vzdělávací části následovala i část praktická, při níž si každý z účastníků mohl první pomoc vyzkoušet osobně na speciálních modelových panenkách, určených právě pro účely nácviku resuscitace. Mezi shromážděnými se našel jen málokdo, kdo by možnost praktického cvičení nevyužil. Tato dovednost totiž může být doslova život-zachraňující.
„Jsem rád, že jsem se kurzu mohl zúčastnit a mohl si zkusit i praktický nácvik. Myslím, že žádný člověk nechce zažít situaci, kdy by musel tak malé miminko zachraňovat. Ale kdyby nastala, je dobré být připravený a nezmatkovat,“ zhodnotil pan Tomáš, který na kurz přišel i se svou těhotnou manželkou.
Lékařky během kurzu upozornily i na syndrom náhlého úmrtí kojence, jehož přesné příčiny zůstávají stále nejasné. Jeho incidence je zdánlivě nízká, 0,3/1000 živě narozených dětí. V přepočtu pro Českou republiku to ale znamená, že postihne 25 dětí za rok. Je proto potřebné, aby rodiče o tomto syndromu věděli a dokázali eliminovat jeho rizika.
V rámci Roku mateřství bude Uherskohradišťská nemocnice v podobných akcích pokračovat i nadále.