16. 6. 2021

Před třemi lety opustil Jan Fischer korporátní svět a stal se ředitelem Nadačního fondu Kapka naděje. Tento nadační fond byl založen před necelými 21 lety Vendulou Pizingerovou a od té doby navázal spolupráci s více než 50 nemocnicemi a výzkumnými pracovišti po celé České republice.

Je nám ctí, že jednou z nich je i Uherskohradišťská nemocnice. Tu pojí s nadací dlouholetá a úspěšná spolupráce. O pomoci, výzvách i osobních radostech sympatického ředitele Kapky naděje Jana Fischera se dočtete v následujícím rozhovoru.

 

Jaká byla Vaše profesní cesta, než jste se stal ředitelem Nadačního fondu Kapka naděje?

Po absolvování magisterského studia v oboru marketing a management na britské University of St Andrews jsem krátce působil v marketingové agentuře a pak na víc jak tři roky zakotvil v marketingu mediálního domu Czech News Center. Zde jsem měl v péči řadu komerčních projektů, ale i deník Sport nebo lifestylový magazín ForMEN. Z korporátního světa jsem následně odešel do vedení Kapky naděje, což se může jevit jako velká změna, ale v mém pojetí mezi nadační činností a prodejem běžného zboží nebo služby není velký rozdíl. Kapka naděje je silný produkt, který musí být svým dárcům srozumitelný, dostupný, atraktivní a relevantní.

 

Jak velký záběr a rozsah pomoci nadace poskytuje?

Prvotním posláním Kapky naděje bylo pomoci vybudovat transplantační jednotku ve Fakultní nemocnici v Motole. Za více jak dvacet let působení se Kapka naděje rozrostla a nyní spolupracujeme s více jak 50 nemocničními zařízeními a výzkumnými pracovišti po celém Česku. Jsem rád, že i do Uherskohradišťské nemocnice se můžeme často a rádi vracet.  Ačkoliv je mnohdy mezi dětskou hematoonkologii a Kapku naděje dáváno rovnítko, již dávno jsme rozšířili naši činnost o téměř všechny obory dětské medicíny, od novorozenců, chirurgii, specializovaná pracoviště nebo nově o odvětví dětské psychiatrie a paliativní péči, kde cítíme velký nedostatek prostředků.

 

Daří se vám udržet vzrůstající trend v rámci ročních vybraných příspěvků?

Ano, celý tým těší, že se nám daří našim partnerům z řad firem i individuálních dárců představovat projekty, které je motivují k tomu svěřit své finance právě Kapce naděje. Projevené důvěry v naši činnost si velmi vážím a vnímám ji jako závazek. 

 

S Uherskohradišťskou nemocnicí pojí Váš nadační fond dlouholetá spolupráce. Pamatujete si na první návštěvu zde?

Jistě, bylo to roce 2019 a do Uherskohradišťské nemocnice jsme jeli s Vendulou Pizingerovou předávat vybavení cestou ze Zlín Film Festivalu, v rámci kterého Kapka naděje vždy pořádá doprovodný program a navštěvuje nemocnice v regionu. S panem ředitelem UHN MUDr. Petrem Sládkem jsme byli v kontaktu již dříve, opakovaně jsme spolu jednali v Praze, vždy to byla velmi milá setkání.

 

Můžete nám prozradit, jakého úspěchu si za dobu svého působení v nadačním fondu nejvíce ceníte?

Pokud bych měl vybrat jeden okamžik, na který rád vzpomínám, jistě by to bylo pořízení přístroje pro přepravu bijícího srdce určeného k transplantaci. Obecně si cením blízkého vztahu s nemocnicemi, mým cílem je, aby číslo do Kapky naděje bylo první, na které se volá, když se něco pokazí.

 

Co Vám udělalo v poslední době radost?

Poslední rok mě naučil radovat se z běžných momentů, například ze setkávání s přáteli a rodinou, které se na dlouhou dobu stalo vzácností. Největší radost mi udělalo, když byli moji rodiče ve věkové kategorii 70+ naočkováni a my se mohli po několika měsících bezstarostně setkat.

 

V minulém roce jste oslavili 20 let od založení Nadačního fondu Kapka naděje, jaké bylo a je Vaše přání do let budoucích?

Přál bych Kapce naděje silné partnery a přízeň dárců, aby mohla pomáhat minimálně ve stejné míře jako nyní, a to vše s úsměvem a radostí.

 

Rozhovor vyšel v nemocničním magazínu PULS uh+ v červnu 2021.