Člověk je někdy součástí zázraků, ukazuje nový díl podcastu Pulsování
V Uherskohradišťské nemocnici se ročně uskuteční 1200 operací šedého zákalu. Právě zákroku, který je počítán za nejčastější chirurgické zákroky v České republice, se věnuje první epizoda Pulsování, podcastu Uherskohradišťské nemocnice, v novém roce. Hostem v ní je specialistka na tyto operace, oční lékařka MUDr. Magdaléna Dospělová.
„Hlavním rizikovým faktorem pro vznik šedého zákalu je věk, takže šedý zákal může doběhnout prakticky každého,“ říká MUDr. Dospělová a dodává, že příchod šedého zákalu mohou uspíšit různá onemocnění, jako je diabetes, nebo léky, typicky kortikoidy. Působí na něj třeba i úrazy oka nebo jeho opakované záněty. „Podílí se na tom i nezdravý životní styl – takže i alkohol nebo kouření může urychlit vznik šedého zákalu,“ upozorňuje specialistka.
Celosvětově je šedý zákal nejčastější příčinou slepoty, a to zejména v asijských a afrických státech; u nás je slepota způsobená šedým zákalem naštěstí spíš vzácností. „Nedávno jsem operovala 99letou pacientku z Ukrajiny, původně právničku, která vzhledem k situaci na Ukrajině svou operaci očí dlouho odkládala a rodina ji k nám přivezla už úplně slepou. Zjistili jsme, že má šedý zákal, který jsme odoperovali. Paní po operaci výrazně pookřála, začala znovu číst a také fungovat v rámci rodiny. Myslím, že jsme jí tím velmi výrazně zlepšili kvalitu života. Občas je člověk součástí i takových malých zázraků,“ shrnuje smysl své práce MUDr. Dospělová.
Operace šedého zákalu je rychlá, efektivní a v dnešní době velmi bezpečná a prakticky bezbolestná. Trvá většinou kolem 20 minut a provádí se ambulantně. Kdy je třeba o operaci uvažovat a jak se na ni připravit? Jaké čočky se při operaci implantují a jak vypadá život po operaci? Také na tyto otázky odpovídá aktuální díl podcastu Pulsování, který je dostupný na webových stránkách nemocnice nebo také na Facebooku, YouTube a Spotify.