Pokud jste si nahmatali „bulku“ v třísle, v pupku nebo jinde na břišní stěně, která je citlivá, bolí nebo způsobuje jiné problémy, nebo jen vadí, neváhejte a navštivte ambulanci Centra pro řešení kýly.

                        

Tříselná kýla – jde o nejčastější typ kýly, vyskytující se hlavně u mužů, jakožto přirozeně oslabené místo břišní stěny. Může být vrozená, ta se pak operuje již v dětství – dětská poradna nebo kýla vyskytující se u dospělých, která se vyvine v jakémkoli věku života. Nejprve se může objevit nepříjemný pocti v třísle, pak zpravidla „bulka“, která občas zmizí a pak se zase objeví. Jediným řešením je operace. Nejlépe je odoperovat kýlu ve stádiu, kdy je kýla ještě menší, aby se předešlo komplikacím jako je uskřinutí kýly (co si poté vyžáda akutní operaci), a dále také kvůli rychlejšímu pooperačnímu zotavení.

 

Laparoskopická operace tříselné kýlymetoda TAPP – touto nejmodernější metodou operujeme téměř  90 % pacientů s tříselnou kýlou, protože naplno využívá efekt „free tension“ tedy beznapěťové plastiky, která se dnes považuje za jedinou správnou metodu operace tříselné kýly. U této metody ze třech drobných vpichů na břichu vyoperujeme kýlu a na defekt v třísle implantujeme síťku z moderního částečně vstřebatelného materiálu - http://www.ecatalog.ethicon.com/hernia-repair/view/ultrapro-mesh. K uchycení síťky nepoužíváme žádné svorky nebo kovové klipy, ale tkáňové lepidlo a tím minimalizujeme možné poranění při kotvení síťky a bolestivost způsobenou kotvením síťky. Po operaci jste do 24 hod. schopen běžných činností, a proto již 1. nebo 2. pooperační den vás můžeme propustit domů.

 

V případě obrovských tříselných kýl nebo stavů kdy je laparoskopie neproveditelná (závažné srdeční nebo plicní nemoci pacienta anebo srůsty v dutině břišní), volíme otevřenou beznapěťovou plastiku – tedy také s implantací síťky. U tohoto typu operace se tkáně nesešívají pod tahem, ale jsou překryty síťkou a tím je defekt v třísle ponechán k přirozenému uzavření. Klasickou operaci tříselné kýly „pod tahem“ využíváme minimálně.

 

Pupeční kýla a nadpupeční kýla - vzniká v přirozeně oslabeném místě břišní stěny. Dle velikosti defektu v břišní stěny vám poté nabídneme vhodnou metodu operačního řešení. Buď plastiku stěny při defektech menších nebo plastiku se síťkou při větších, lze zvolit i laparoskopickou metodu při recidivě kýly nebo v kombinaci s nadpupeční kýlou.

               

Kýla v jizvě - vzniká v místě jizvy po předchozí operaci v oblasti břicha. Jizva je méněcenná tkáň a tím je slabší proti ostatním tkáním v okolí, a proto v oblasti břicha je vyšší riziko vzniku kýly. Platí, že čím je větší jizva, tím je vyšší riziko vzniku kýly. Kýly v jizvě můžou být drobné, ale i obrovských rozměrů, kdy deformují břišní stěnu a vadí při běžných činnostech. Menší kýly lze řešit laparoskopicky nebo prostým sešitím. Vše závisí od typu a umístnění.  Velké kýly laparoskopicky ošetřit nelze, a proto provádíme otevřené operace s implantací sítěk mezi svaly nebo pod svaly za účelem vytvoření pevné břišní stěny. Recidivy po tomto typu operací jsou minimální.