Štítná žláza má velký vliv jak na schopnost otěhotnět, průběh těhotenství a porodu, tak i na psychický vývoj dítěte. Porucha funkce štítné žlázy (obvykle se jedná o sníženou funkci - hypotyreózu) může vyvolat potíže s otěhotněním. Může také docházet ke komplikacím v těhotenství, k potratu, předčasnému porodu, předčasnému odloučení placenty a k větší pravděpodobnosti porodu císařským řezem.

Správná funkce štítné žlázy je zásadní pro zdravý růst a vývoj dítěte, zejména nervové soustavy. Hormony štítné žlázy umožňují harmonický vývoj tkání a orgánů plodu. Z tohoto hlediska jsou nejdůležitějším obdobím právě první tři měsíce těhotenství, kdy se orgány zakládají a procházejí největšími změnami. Plod je v této době nejzranitelnější vůči škodlivým vlivům. Některým z nich je možné se vyhnout (alkohol, kouření, stres), u jiných to možné není (onemocnění matky).

Laboratorní odchylky parametrů štítné žlázy jsou u těhotných žen relativně časté (asi v 5 %). V těhotenství se zvyšují nároky na funkci štítné žlázy. Řada žen je z hlediska štítné žlázy rizikových, mají např. pozitivní protilátky proti štítné žláze nebo trpí nedostatkem jódu. Mimo těhotenství jejich štítná žláza ještě stačí vytvořit dostatek hormonů. Ale již na začátku těhotenství může dojít k nedostatku hormonů pro matku i pro plod. A přitom právě v prvním trimestru je plod nejcitlivější k nedostatku mateřských hormonů. Přibližně od 12. týdne těhotenství si plod dokáže hormony štítné žlázy sám tvořit a není již na matčiných hormonech tolik závislý.

Včasným vyšetřením co nejdříve po začátku těhotenství a ideálně ještě před otěhotněním lze odhalit rizikové ženy a správnou léčbou zabránit následkům neléčené poruchy. 

Rizika nedostatku hormonů štítné žlázy v těhotenství

Pokud má plod vrozenou poruchu štítné žlázy nebo chybějící štítnou žlázu a tato vada není odhalena hned po porodu, dojde k rozvoji tzv. kretenismu. Jde o těžkou formu růstové a mentální retardace. Pokud však poruchou štítné žlázy trpí matka, tak v těžkých případech může nedostatek hormonů vést ke zhoršení inteligence a špatnému prospívání dítěte. Avšak i méně závažný nedostatek, který je relativně častý, může nepříznivě ovlivnit duševní vývoj dítěte.

Rizika nadbytku hormonů štítné žlázy v těhotenství

Nadbytek hormonů štítní žlázy není v těhotenství tak častý jako jejich nedostatek. Nevede k ovlivnění inteligence, ale může vést ke špatnému růstu plodu a v těžších případech i k potratu a komplikacím při porodu. U těžké formy Gravesovy-Basedowovy nemci s vysokou hladinou protilátek proti TSH-receptoru (TRAK) se může vzácně toho onemocnění přenést i na novorozence a vyvolat u něj velmi závažný stav, který se musí léčit na jednotce intenzívní péče.

Pozitivní protilátky proti štítné žláze

Přítomnost protilátek proti štítné žláze v krvi těhotné ženy může vést k nejrůznějším těhotenským komplikacím, i když je hormonů štítné žlázy ještě dostatečné množství. Proto se u těchto žen doporučuje léčba hormony štítné žlázy, aby se možným komplikacím zabránilo. Podobně i ženy s vysokými hladinami protilátek proti tyreoperoxidáze (anti-TPO), které mají ještě normální funkci štítné žlázy, mohou mít problém otěhotnět a také může docházet k častějším potratům. I u těchto žen se doporučuje k léčbě hormony štítné žlázy.

Jak postupovat

V době, kdy těhotenství plánujete, poproste svého praktického lékaře o stanovení hormonů štítné žlázy, nejlépe i stanovení protilátek proti štítné žláze. V případě, že jste již těhotná, nechte si vyšetřit hormony štítné žlázy u svého gynekologa či praktického lékaře. V případě, že některá z hodnot nebude v normě, neprodleně vyhledejte pomoc endokrinologa. Česká endokrinologická společnost doporučuje urychlené vyšetření těhotných žen, proto byste neměla mít problém endokrinologa najít.

Odběr krve je možno domluvit v naší laboratoři.

Nabízíme také vyšetření parametrů štítné žlázy za přímou úhradu.

TSH (thyreotropin)

fT4 (volný tyroxin)

anti-TPO (protilátky proti tyreoperoxidáze

TRAK (protilátky proti TSH-receptoru)

 

V případě zájmu o vyšetření Štítné žlázy v těhotenství vám veškeré dotazy zodpoví odborníci OKB na kl.778, 770.