35 let na dialýze
Rostislav Juřička je pravděpodobně rekordmanem, a to v počtu absolvovaných dialýz. Na čištění krve totiž začal do nemocnice docházet již v roce 1983 a od té doby chodí nepřetržitě 35 let. Absolvoval tak více než 5000 procedur. Čtvrt století přitom zůstává věrný Uherskohradišťské nemocnici.
„Na dialýzu jsem začal jezdit těsně před maturitou. Změní vám to samozřejmě celý život, dá se na to ale zvyknout. Třicet let jsem pracoval na plný úvazek, měl jsem totiž štěstí na zaměstnavatele, který mi ve všem vyšel vstříc. Teď jsem ale začal mít problémy s očima, a tak jsem přestal pracovat a rozhodl se strávit poklidné stáří. Nikam se už nehrnu,“ říká Rostislav Juřička na hemodialyzačním lůžku Uherskohradišťské nemocnice. Řadě lidí se v průběhu života poštěstí a dočkají se transplantace, která pak kvalitu jejich života významně pozvedne. Panu Juřičkovi ale osud v tomto směru nepřál, když už to několikrát vypadalo nadějně, vždy se objevily zdravotní problémy, které transplantaci zmařily. Pozitivní přístup k životu mu ale nemoci nevzaly. „Já jsem v tom vždycky hledal to pozitivní, dialýza mi pomáhá a díky ní žiju. Navíc, za těch třicet let se doba hrozně změnila. Je vidět obrovský pokrok. I časy, které musí člověk strávit na lůžku…dřív šlo o osm, sedm hodin, dnes je za pět hodin hotovo,“ říká pan Juřička s úsměvem.
„Nevím, jak je to přesně v republice, ale u nás je těch 35 let nepřetržité dialýzy dost ojedinělou záležitostí. Máme tady pacienty, kteří mají možná podobný počet návštěv, ti si ale aspoň na chvilku díky transplantaci od přístrojů odpočinuli, Rosťa Juřička ne,“ říká primář Oddělení nefrologie a dialýzy Uherskohradišťské nemocnice Lubomír Strnadel. „Co se tak setkáváme po republice, vím ještě o jedné paní v Hradci Králové, ta ale údajně absolvovala transplantaci, takže neměla dialýzy v kuse,“ říká pan Juřička. V Uherskohradišťské nemocnici pro jeho léčbu využívají dialyzační metody, které jsou účinné, a přitom maximálně šetrné. „Při výběru dialyzačních metod jsou u pana Juřičky preferovány filtrační metody včetně hemofiltrace. U léčebných prostředků se vyhýbáme jejich ošetření nevhodnými fyzikálními, popřípadě chemickými metodami. Pro ošetření materiálu pro dialyzační léčbu preferujeme horkou páru jako jednu z nejekologičtějších metod. Ta je navíc velice šetrná ke zdraví pacienta a u pana Juřičky se nám velice dobře osvědčila,“ říká primář Strnadel.
Za více než třicet let dialýzy bere Rostislav Juřička Uherskohradišťskou nemocnici jako svůj druhý domov. Prvních deset let musel dojíždět do Zlína, když se ale podařilo otevřít zdejší oddělení, už odsud neodešel a je tady spokojený. „Pamatujeme tady společně opravdu hodně. Zdejší sestřičky byly mladé, měly malé děti, dnes jsou z nich, bez urážky, babky. Vím o svatbách, prvních vnoučatech…je tady výborný personál a už se opravdu dobře známe. Jsme skoro jako rodina,“ hodnotí atmosféru na oddělení Rostislav Juřička, který je navíc od roku 1994 viceprezidentem hradišťské pobočky společnosti dialýzovaných a transplantovaných.